пʼятниця, 26 серпня 2016 р.

Франко і Жидачівщина Завершуємо публікацію матеріалів про перебування Франка на теренах Жидачівщини, 160-ій річниці з дня його народженняДокладніше  можете дізнатися ,використавши таку літературу, якою послуговувалися  й бібліотечні працівники .

Використана література:
Дей О.І. Іван Франко.Життя і діяльність.-К.:1981.-с.329-330.
Калинець Л.Місто над ставом.-Львів:Брук ПТД,1997.-с.49-51.
Спогади про Івана Франка(Збірник).Упорядник О.І.Дей.-К.:Дніпро,1981.-с.119-120.
Калинець Любомир. «Слідами»Івана Франка на Ходорівщині.-Львів:»Тріада плюс»,2009,84 с.,фото.
 
Дякуємо авторам,що досліджували цю тему.

ПЯТНИЧАНИ
      При допомозі  сільської  інтелігенції записував Іван Франко народні пісні,легенди,якими  жили сільські русини. Вечорами,коли сходив місяць,поет брав у руки пензлик і малював сільський краєвид та записував в книжечку вірші.
    Найкращою його прогулянкою був похід  до  Пятничанської  башти , де сходилися з усіх куточків Львівщини інтелігенти.
                                          (Марія Орлута «Франко і Девятники»)


ІВАНІВЦІ
Мало  кому відомо, що у с.Іванівцях жила Анастасія Турчинська , яка прожила 101 рік ( померла у 80-х роках).Чоловік її загинув ще на Австро  - Угорській війні. Мала  вона  двоюрідного брата Івана  Тисовського , імя якого  увійшло в історію , адже він разом з сином Івана Франка Петром написав слова гімну для молодіжної організації «Пласт».Сам  Петро Франко був засновником «Пласту» в Галичині ,мета якого – Бог і Україна.

Іванна Савчин,бібліотекар села ІванівціБОРТНИКИ
Калинець Любомир. «Слідами»Івана Франка на Ходорівщині.-Львів:»Тріада плюс»,2009,84 с.,фото.
Село Бортники Іван Франко відвідував,приїзджаючи «до своєї доброї знайомої-літераторки та вчительки Євгенії Бохенської,яка мешкала й проживала в сусідньому Голишеві.Казали,що з Бортник туди його довозив фаетон.Цей факт дав підставу стверджувати,що,зійшовши на залізничній станції,Франко не міг не побувати в місцевому графському парку.Тож у всій величі і славі встановили бортниківці погруддя на тому місці,де він колись,імовірно ,побував.


ОТИНЕВИЧІ
Цілком забутий уродженець Отиневич.-Калинець Любомир. «Слідами»Івана Франка на Ходорівщині.-Львів:»Тріада плюс»,2009,84 с.,фото, с.51-55.
Володимир Коцовськиий,уродженець Отиневич.,син пароха.Помер 1921 року в Сокалі,могила не збереглася. Під час навчання в львівському університеті (1878-1883) близько стояв до Івана Франка.Іван Франко їздив до нього в Отиневичі,можливо ловив рибу на ставах.Разом їздили до Києва,він познайомився з Оленою Доброграєва(дружила з Ольгою Хоружинською,яка пізніше стала дружиною Франка.Коцовський полюбив Олену,але вона була безнадійно хворою,і скоро померла.Франко і він розходилися в політичних поглядах,але пізніше знову дружили,він був хресним сина Франка Петра(найменшого)і допомагав при хворобі поета.
КАМЯНЕ
Гомінка кузня на краю Чорториї.- Калинець Любомир.»Слідами»Івана Франка на Ходорівщині.-Львів:»Тріада плюс»,2009,84 с.,фото.- с.65-67.
На краю села колись знаходилась кузня.Там чаклував коваль Петро Бавза,батько якого розказував,що тут був колись Франко,зупинявся в кузні.Тут зупинялися багато подорожніх на перепочинок.В оповіданні «Ліси й пасовиська» описи співпадають з сільськими краєвидами.Про це стверджують уродженці села Р.Чорний та І.Голяк.Тоді Франко був нікому невідомий студент(1890-1897рр.)
Добрівляни

Горем п»яна,безнадійна любов…- Калинець Любомир «Слідами»Івана Франка на Ходорівщині.-Львів:»Тріада плюс»,2009,84 с.,фото, с.8-13.
 Ще одну згадку про перебування Каменяра в  Ходорові можна знайти у книзі  « Спогади про Івана Франка», видану в Києві 1981р. Упорядкував її  Олександр Дей. Міститься у ній нариси  Марії Білецької з посиланням на с.Добрівляни.  Дей робить примітку ,що  воно знаходиться у  Жидачівському  районі. « Франко був у  с.Добрівлянах, бо там вчителювала Ольга Білинська.(Ірина Уцик,»І.Франко і Ходорів)
«…тепер знаємо,що Франко познайомився з Ольгою Білинською наприкінці 1883 року в квартирі її сестри Марії.Туди він завітав разом з своїм приятелем-нерозлийводою володимиром Коцовським,якому Марія та Ольга доводилися двоюрідними сестрами.Йому імпонувала самостійність Ольги у торуванні життєвої дороги.Він запропонував їй руку й серце»-..Але…не склалося.Після цього Ольга Білинська почала вчителювати в Добрівлянах.Він прийшов до неї під час уроку.Білинська працювала в Добрівлянах до1883 року.Заміж вона так і не вийшла.

Немає коментарів:

Дописати коментар